Polka dots, bodky, móda
HISTÓRIA MÓDY

Polka Dots : História vzoru, alebo ako vznikli bodkované šaty

Prečo boli bodky kedysi nenávidené a zakázané? Prečo ich v 50. rokoch nosila snáď každá žena a prečo ich mala v obľube aj Lady Di ? História vzoru polka dots“ je tak pozoruhodná, že som sa jej rozhodla venovať celý tento článok. Čítajte ďalej !

Polka dots, bodky, bodkovaný kabát, bodkovaný sveter, bodkovaná móda, polka dots fashion, história módy

Stredovek nenávidel bodky

Roztomilý a dievčenský vzor, s ktorým nič nepokazíte. Tak by som dnes popísala tento vzor. Hmmm, dnes! Ale v stredoveku by ste nepochodili, pretože tento vzor pripomínal ľuďom choroby. V tej dobe neexistovali priemyselné stroje na texilnú potlač, preto boli bodky po textílii rozmiestené ručne a nerovnomerme. To ale pripomínalo kiahne, mor a podobné choroby, preto sa im ľudia zďaleka vyhýbali. Zlých konotácií sa bodky nezbavili ani v období renesancie, až do polovice 19. storočia. Vtedy svet opantalo tanečné šialenstvo s názvom polka.

Český tanec polka opantal svet a vzniká názov „polka dots“

Z oficiálnych zdrojov sa dozvedám, že tanec vznikol okolo roku 1830 v Čechách. Pôvodne mal názov „maděra“, ale podľa svojho polovičného rytmu sa premenoval na „půlka“. Tento názov sa neskôr premenoval na polka, zrejme ako prejav sympatií českého národa vtedy utlačovaným poliakom. Ale čo mal teda tanec a bodky spoločného?

V tej dobe bola totiž polka tak populárna, že rôzne predmety a jedlá dostávali názvy ako polka puding, alebo polka podväzky. Nuž a ani bodky sa nevyhli. Predtým, ako sa bodkované látky v Európe nazývali bodkami, prešli rôznymi názvami. Francúzi mali qvinconce, podľa bodiek na hracích kockách, nemci „Thalertupfen“ podľa Thalerovej mince, a v španielčine sa bodky nazývali lunáre alebo „malé mesiace“. Ale nakoniec bodky dostali prvé neoficiálne pomenovanie „polka dots“. Aby som ujasnila predstavu o sile tohto tanca, tak šlo o fenomém ako napríklad tanec charleston v 20. rokoch, alebo macarena v 90. rokoch minulého storočia. Polku tancovali všetci! Pojem „bodky“, alebo anglicky “ polka dots “ ktorý označuje bodkovanú látku, sa prvýkrát objavil v tlači už v roku 1857 v časopise Godey’s Lady’s Book, časopiseckom magazíne pre ženy vo Filadelfii.

Polka dots, bodky, bodkovaný kabát, bodkovaný sveter, bodkovaná móda, polka dots fashion, história módy

Frank Sinatra spieva o Polka dots

Textilný priemysel sa rozrastal a vznik textilných mechanických potlačí umožnil spopularizovať tento vzor. V 40. rokoch sa bodky opäť dostávajú na módne výslnie. Prvý hit Franka Sinatru, balada „Polka Dots and Moonbeams“ z roku 1940 vystihuje obľúbenosť bodiek. Približne v rovnakom čase Los Angeles Times doporučili svojim štýlovým čitateľom, aby investovali do módneho trendu polka dots pre jarnú sezónu 1940. „Svoj módny život môžete podpísať na bodkovanej čiare a v tejto sezóne ho nikdy nebudete ľutovať.“ píše sa v publikácii. [1]

Bodkované látky využil dokonca aj Christian Dior, keď v kolekcii „New Look“ použil aj tento nápaditý vzor. V 60. rokoch debutuje filmové štúdio Disney. Minnie Mouse má na sebe roztomilé bodkované šaty a tie sa stávajú hitom pre malé parádnice. V nasledujúcom roku predstavuje spoločnosť DC Comics nového Batmanovho záporáka pod menom „Polka Dot Man“. Táto komiksová postavička formovala zbrane z bodiek, ktoré nosila. Aj keď to dnes vyznieva smiešne, postava zdôrazňuje, aké boli bodky v tej dobe trendy.

Lady Diana v bodkovaných šatách žiarila

Bodky sa dostávali do každého desaťročia s veľkou obľubou. V 80. a 90. rokoch ich veľmi rada používala na svoje modely módna návrhárka Carolina Herrera. Aj samotná Lady Di bola na verejnosti často videná v šatách s týmto vzorom a mnohé ženy ju nasledovali. Lady Diana pôsobila v bodkovaných šatách milo, žensky a štýlovo, preto ich s veľkou obľubou nosievala. Koncom 90. rokov sa bodky začali spájať s kontrakultúrou Rockabilly, ktorá vzdávala hold americkému rock and rollu a pinup kultúre z 50. rokov. Nuž a ako nosiť bodky? Článok nájdete TU.

Polka dots, bodky, bodkovaný kabát, bodkovaný sveter, bodkovaná móda, polka dots fashion, história módy
Polka dots, bodky, bodkovaný kabát, bodkovaný sveter, bodkovaná móda, polka dots fashion, história módy

Bodky ako znak mužnosti a mágie

Aby som neobišla aj mimoeurópske kultúry, tak napríklad v Afrike v kmeni Legov sú bodky považované za čosi magické. Mladí muži si pri posvätnom obrade maľujú na pokožku biele bodky ako znak mužskej potencie. Mnoho afrických tradičných kostýmov obsahuje bodky v rôznych veľkostiach a farbách. Veria, že bodky im dodávajú kúzlo. Bodky sa objavujú aj v budhistických, hinduistických a islamských kultúrach.

módna blogerka, história módy
módny blog
módny blog, fashion 2020
bodkovaný kabát, bodkovaný sveter, bodkovaná móda, história módy
Polka dots, bodky, bodkovaný kabát, bodkovaný sveter, bodkovaná móda, polka dots fashion, história módy
história módy

Dúfam, že vás článok o vzore polka dots zaujal a pokiaľ máte radi históriu módy prečítajte si aj môj článok o módnom návrhárovi Balmainovi, alebo Coco Chanel. Za fotografie ďakujem úžasnej fotografke Andy @andulka_photo

Zdroje: [1]https://cs.wikipedia.org/wiki/Polka [2]The Fascinating Origins of Polka Dots [3] https://www.fashionologiahistoriana.com/costume-history-legends-essays-in-english/polka-dot-pattern-in-history-of-fashion

Mohlo by sa vám tiež páčiť...

1 komentár

  1. […] Polka Dots : História vzoru, alebo ako vznikli bodkované šaty […]

Komentáre sú uzavreté.